O co chodzi z tym mlekiem?

Jogurt z sezamu
Kiedy należy pić mleko?

Tylko i wyłącznie wtedy kiedy mamy dostęp do mleka od czystych krów. Takich, które jedzą trawę z daleka od drogi i w związku z tym nie dostarczają nam metali ciężkich. Ja nie mogę bo mam łuszczycę a mleko powoduje nasilenie choroby. Mój synek natomiast jest uczulony na białko mleka krowiego.
Suchość i wszelkie stany niedoboru (np. osłabienie, wątłość) są wskazaniem dom stosowania produktów mlecznych ze względu na silnie nawilżające właściwości mleka.
Dlaczego należy uważać na mleko?

Jogurt owsiany
 Po pierwsze, bo podobnie jak sery ochładza organizm. Nic dziwnego, że jogurt został wynaleziony w krajach bałkańskich gdzie jest po prostu gorąco. Nasz klimat zdominowany przez chłodne dni nie służy konsumpcji mleka, choć jedna z podstawowych koncepcji medycyny chińskiej głosi, że należy spożywać tylko produkty lokalne jako te, które natura przystosowała do spożywania w naszym rejonie. Jeżeli bardzo lubisz pić mleko to pij je w gorące letnie dni.
Pamiętaj też, że to co spożywamy latem wpływa na naszą odporność jesienią i zimą. Jeżeli więc pijesz latem mnóstwo zimnych napoi a więc silnie schładzasz organizm (osłabiasz w ten sposób również trawienie) zatem wczesną jesienią masz zapewnione wszelkie infekcje związane z nadmiarem śluzu tj. angina, katar, zapalenie zatok czy oskrzeli itp.
Kwestie etyczne dotyczące picia mleka pozostawiam bez komentarza. Proponuję żeby każdy rozważył to w głębi własnej duszy.
Mleko sojowe
Jestem zwolennikiem teorii, że picie mleka przez dorosłych jest niezgodne z naturą. Jeżeli chcesz zapewnić sobie odpowiedni zapas wapnia to wystarczy zjeść dziennie plasterek żółtego sera. Uważam, że picie mleka należy pozostawić dzieciom i bydlętom. Zresztą jeżeli musisz już pić produkty mleczne to mleko kozie czy też sfermentowane produkty mleczne tj. maślanka, kefir czy jogurt  są dużo lepiej przyswajalne przez dorosły organizm.
Osoby z oznakami zimna wręcz nie powinny pić mleka. Mleko i jego produkty są silnie śluzotwórcze zatem osoby z tendencją np. do zapalenia zatok czy też anginy powinny na nie uważać. W ogóle zgodnie z medycyną chińską nie należy spożywać mleka w stanach wilgoci i wszelkiej nierównowagi.
Mleko spożywane z innymi pokarmami utrudnia ich trawienie zatem czyste mleko powinno być zawsze jedzone/pite osobno. Jeżeli więc lubisz zjeść na śniadanie płatki z mlekiem to niestety nie ułatwiasz swojemu organizmowi trawienia. Efektu tego nie powoduje jogurt i kefir zatem proponuję zastąpić mleko kefirem lub innym sfermentowanym przetworem mlecznym.

Sposób na mleko

Jeżeli nie potrafisz żyć bez mleka spożywaj je zawsze z dostatkiem gorzkich i ostrych  przypraw bo osuszają one silnie nawilżające właściwości mleka i osiągniesz wówczas efekt neutralizujący.
Wapń
Nie prawdą jest, że to mleko zawiera najwięcej wapnia. Przedstawiam wam za Paulem Pitchfordem trzy produkty zawierające najwięcej wapnia w 100 gramach jadalnych części:
 1. hijiki - 1400 mg wapnia
 2. wakame - 1300 mg wapnia
 3. kelp - 1099 mg wapnia
W ramach ciekawostki najczęściej spożywane w naszym domu produkty:
 • ser żółty - 682 mg wapnia
 • pietruszka - 203 mg wapnia
 • nasiona słonecznika - 174 mg wapnia  
 • jogurt - 121 mg wapnia
 • mleko - 119 mg wapnia!!!!!
 • jaja - 56  mg wapnia
 • kurczak - 11 mg wapnia
Pamiętajcie też, że z wapniem również łatwo jest przesadzić. Nadmiar wapnia powoduje utratę m.in, żelaza, cynku i manganu a co z kolei skutkuje nadmiernym wypadaniem włosów.
Podstawową zaletą wapnia jest neutralizowanie w moim przypadku działania smaku kwaśnego np. kawy, którą lubię czy też jedzenia mięsa drobiowego, które też bardzo lubię.

A tu znajdziecie przepisy na jogurty bez mleka:

3 komentarze:

 1. Dane dotyczące wapnia pochodzą z książki Paula Pitchforda pt. "Odżywanie dla zdrowia" str. 269

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,
  Sugeruję zweryfikowanie materiałów źródłowych i wpisu :)
  Jak można znaleźć np. 1400 mg wapnia w 100 mg hijiki ??? Wydaje mi się to fizycznie niemożliwe. Prawdopodobnie nastąpiło pomieszanie jednostek miary
  Pozdrawiam
  RW

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,
  dziękuję za komentarz. Błąd już poprawiam :) Oczywiście na 100 gr produktu. Jeżeli jeszcze znajdzie Pan jakikolwiek błąd proszę o komentarz.
  Pozdrawiam,
  Sylwia Małecka

  OdpowiedzUsuń